Dietetyka wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Cz. I
Co jest w niej tak interesującego dla dietetyka ? Przede wszystkim tutaj liczy się profilaktyka, jest spojrzeniem na człowieka jak na całość. Diagnoza to nie tylko wywiad żywieniowy, badania, ale również wygląd języka, wygląd skóry, emocje, samopoczucie, pora wypróżnień 🙂 co jemy i w jakich porach. W dietetyce zachodniej też jest wiele pytań dotyczących stanu zdrowia itd, ale w mojej ocenie odrobinę za mało – uważam, że te dwie dyscypliny super współgrają dlatego staram się je łączyć.
Na pewno słyszeliście o koncepcji Yin i Yang – odnosi się ona do stanu równowagi w organizmie po “naszemu” można to porównać do homeostazy. Uważa się, że cykl przemian Yin i Yang są przeciwstawnymi stanami zagęszczenia energii.
Yin : Yang :
Energia żeńska Energia męska
Noc Dzień
Woda Ogień
To tylko parę porównań jest ich wiele, ale bardzo ważne jest to, że Yin i Yang muszą współgrać. W dietetyce wschodu dzielimy pokarmy na Yin i Yang. W zależności jaki stan panuje w organizmie stosujemy pokarmy o odpowiednich właściwościach. Przybliżę wam charakterystykę kogoś kto ma nadwyżkę Yang. Jest to osoba, która ma dobry apetyt, jest dynamiczna, aktywna, posiada czerwoną twarz, często ma nadciśnienie, ma skłonność do zaparć. Dla takiej osoby wskazana jest dieta wegetariańska – (nadmiar skutecznie rozprowadzają surowe warzywa i owoce), która rozproszy nadwyżkę Yang. Niewskazane są mięsa, przetwory wędliniarskie – warto je ograniczyć na jakiś czas, a jeśli już, to spożywamy mięso gotowane. Jeśli znasz kogoś takiego to warto mu doradzić mniej tłustego, smażonego mięsa, bo osoby z nadmiarem Yang są bardzo aktywne, dynamiczne rzadko chorują, a jeśli już – to jest jedna choroba, ale “skuteczna” np. zawał, udar. Wprowadzając korekty w jadłospisie, taka osoba może cieszyć się długim życiem w zdrowiu.
Odżywianie wg TCM jest bardzo istotne – dobór odpowiednich pokarmów, tak, aby nie obciążać przewodu pokarmowego, sposób obróbki termicznej, lokalność produktów, pora posiłków itp. Dietetyka wschodu preferuje zboża, rośliny strączkowe, warzywa, nasiona (kopru włoskiego, kminku, czarnuszki, słonecznika, pestki dyni itd.) Unika przetworzonej żywności, która blokuje lub wręcz zabiera energię. Desery to rzadkość chyba, że jest to ryż z dodatkiem melasy i podprażonych orzechów, owoce lub owoce suszone. Jeżeli ciasta to wykorzystywane są mąki pełnoziarniste, orkiszowe, płatki owsiane, jaja, bakalie, oleje, oliwa, melasa. Mięso, jaja, ryby w zależności od indywidualnych potrzeb – uważam to za klucz do sukcesu – indywidualne zapotrzebowanie na dane produkty.
Przykład: Jak na dany problem zdrowotny/objawy reaguje Medycyna/Dietetyka zachodnia, a jak Tradycyjna Medycyna Chińska
Pacjentka ma poziom hemoglobiny (czerwony barwnik krwi, którego niski poziom odpowiada za niedokrwistość) 14 g/dl (marzec 2018), oraz 12,5 g/dl (lipiec 2018) Przypomnę norma dla kobiet: 12-16 g/dl. Niby wszystko jest ok, zostanie odesłana z kwitkiem, bo mieści się w normach. Natomiast specjalista Medycyny Chińskiej zauważy tendencję spadkową oraz weźmie pod uwagę stan pacjentki tzn.: blada skóra, senność, brak energii, suche, łamliwe włosy, uczucie zimna, szybkie męczenie się, zadyszka przy wysiłku. Diagnoza : Niedobór krwi, który można zniwelować odpowiednią dietą. Zastosuje smak słodki oraz produkty, które odbudują płyny i nie będzie to jadłospis złożony z samych czekolad :), ale wzbogacony o: dynię, marchew, ziemniaki, szpinak, buraki kiszone, czarny sezam, morele, śliwki itd.
Nie neguję medycyny/dietetyki zachodu wiele jej zawdzięczamy, ale w moim odczuciu połączenie tych dwóch trendów przyniesie korzyści dla pacjenta, a o to chodzi 🙂
Aby nie ominęły Cię moje wpisy zachęcam do zapisania się na mój Newsletter 🙂
2 komentarze
Megi
Odkąd zaczęłam stosować ten sposób odżywiania, o którym piszesz na poprawę krwi czuję się lepiej, wiem że trzeba trochę czasu ale w sumie to nawet te produkty mi smakują i chętnie je wprowadziłam, pzdr i dziękuję
Justyna
Super cieszę się to prawda na poprawę trzeba trochę poczekać, ale warto. Pozdrawiam